81 der zoekdat deze als scheidsrechters kunnen optreden in alle quaestiën van eer tusschen officieren onderling. Doordien in onze beide legers de raden van onderzoek slechts op last van den Minister van Oorlog of van den Commandant van het leger worden samengeroepen, en dus in gewone omstandigheden noch bij eenig korps, noch in eenig garnizoen permanent zijn, zoo missen zij geheel en al het initiatief om als scheidsrechters op te treden in quaestiën van eer. Ook de samenstelling van die raden van onderzoek is voor het hier beoogde doelraden van eer en eergerichtenminder aanbevelingswaardig. Voor eerst, wanneer de keuze geheel aan het lot wordt over gelaten, kan het gebeuren, dat er leden zitting in den raad moeten nemendie volstrekt niet algemeen het ver trouwen der kameraden genieten. Ten tweede vinden wij het noodzakelijk, dat eenige of ficieren van hetzelfde korps als de officiervoor wien de In Nederland wordt door het lot beslist, welke officieren in den raad van onderzoek moeten zitting nemen. De raden van onderzoek bestaan uit zeven leden en worden in verhouding tot den betrokken of ficier samengesteld volgens tabel. Voor officieren van minderen rang- wordt op last van den Minister van Oorlog de raad van onderzoek bij eengeroepen door den territorialen commandant, onder wien de garni- zoens- of woonplaats van den betrokken officier ressorteert. Deze ter ritoriale commandant doet een loting plaats hebben voor eiken rang- afzonderlijk en voor alle officieren in werkelijken dienst, die zich in zijn commandement bevinden. De raad houdt zitting in de standplaats van den territorialen commandant. Wanneer de beschuldigde een hoofd- of opperofficier is, heeft er onder de leiding van den Minister van Oorlog eene loting plaats onder de hoofd- en opperofficieren van het leger, naar de regels en in den geest van hetgeen hierboven voor subalterne offi cieren gezegd is. In Indië vaardigt de Commandant van het leger het bevel uit tot het bijeenkomen van den raad van onderzoek voor officieren tot en met. den rang van Kolonel. De raden van onderzoek bestaan uit zeven ledenhouden zitting te Batavia, zijn samengesteld volgens tabel en worden benoemd uit de of ficieren in werkelijken dienst, wier standplaats is Batavia. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 87