82 raad bijeengeroepen wordt, zitting hebben in dien raad, omdat zij de beste beoordeelaars zijn van het gedrag, het eergevoel, het savoir-vivre en de levenswijze van den betrokken officier. In de derde plaats achten wij de samenstelling van de raden van eer door middel van stemming door de offi cieren zelve veel verkieslijker, omdat daardoor de zeker heid verkregen wordtdat alleen officieren worden geko zendie het vertrouwen hunner kameraden in zoo hooge mate bezittendat zjj een bevoegd oordeel in zaken van eer kunnen uitspreken. Naar ons oordeel bestaan er althans in Nederland geen bezwaren om, in navolging van het Duitsche leger, door elk regiment zijn eigen eergerickt en zijne eigene raden van eer (voor elk garnizoen één) te doen samenstellen. Meent men, dat in Indië het officierskorps van een bataljon te klein is om een eergericht samen te stellen (een Pruisisch Jagerbataljon is echter niet talrijker aan officieren) of is door de Ialrijke detacheeringen het batal jon te veel uiteengespreid, dan zou toch zeer goed elk bataljon of korps zijn raad van eer (1 kapitein en 2 luite nants onder de leiding van den korpschef) kunnen bezitten. De eergerichten konden dan uit de garnizoenen op de hoofdplaatsen gevormd wordenhetzij door ze te doen bestaan uit eene bij stemming gekozen commissie van negen of meer leden, hetzij uit alle ter plaatse aanwe zige officieren, doch steeds onder voorwaarde, dat de raad van eer van het korpswaartoe de betrokken officier be hoort, zitting in dat eergericht hebbe. Op die wijze ingericht, zou de raad van eer bij elk korps als permanente commissie het initiatief kunnen ne men in elke quaestie van eerdie zich onder de leden van het korps mocht voordoen. Ook wisten die leden dan tot wie zij zich moesten wendenin geval een offi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 88