2 tisch nut zoude zijn, en dat eene goed geregelde ordonnan- sendienst in onze oorlogen met goed gevolg in de plaats van den telegraaf' zou kunnen worden aangewend. Oppervlakkig beschouwd ligt aan dit oordeel ook wel eenige waarheid ten grondslagwanneer in Indië over oor log gesproken wordt, treedt in den geest onwillekeurig een expeditieoorlog op den voorgrond, zooals in het laat ste tijdperk der Indische krijgsgeschiedenis tot handha ring van ons gezag in der archipel gewoonlijk gevoerd werden bij dergelijken krijg heeft werkelijk de telegraaf dienst op strategisch of taktisch gebied weinig waarde; des te meer nut zal men dan echter van dit hulpmiddel hebben, wanneer het in het belang der troepen, ten be hoeve der legervoorziening wordt aangewend, zooals de laatste expeditiën der Engelschen in Afrika bewezen heb ben. Ook op het gebied van strategie en taktiek kunnen ech ter vele gevallen zich voordoenwaarbij de militaire tele graaf een belangrijk voordeel zal opleveren, b. v. tot het maken van eene innige gemeenschap tusschen het hoofd kwartier en gedetacheerde troepenafdeelingen bij partieele onlusten, of bij aanranding van onze koloniën door een Eu- i'opeeschen vijand. Eindelijk vindt de telegraaf in vredestijd eene prakti sche toepassing bij de schietoefeningen der artillerie en bij manoeuvres op groote schaal. Eerst in 1870 vond men, door de reorganisatie der on bruikbare sappeur-kompagniën, een korps, waaraan de mili taire telegraafdienst kan worden toevertrouwd en er werd dan ook besloten, tot de invoering van den veldtelegraaf over te gaan; tevens werden voorloopig'de beginselen vast gesteld waarnaar de organisatie van het militaire telegraaf- wezen in Indië behoort geregeld te wordenen waarbij de voor onze troepen aangenomen formatie in tijd van oor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 8