86 3. Algemeen aangenomen gebruiken bij het hedendaagsch duel. Wanneer uit eene discussie een twist ontstaatgevolgd door eene beleedigingdan is natuurlijk hij, tegen wien de beleediging gericht isde beleedigdemaar wordt die beleediging beantwoord met een klap, dat is degenedie de klap ontvangt, de beleedigde. Hij, die een klap ontvangt en ze beantwoordt met eene mondelinge beleediging, blijft toch de beleedigde. Het aanraken wordt als een klap beschouwd. Het ontvangen van een slag, 't zij met de hand,'t zij met een stok is eene ernstige beleedigingwaarvoor geene excuses mogelijk zijn. Dit is nog een overblijfsel uit de gerechtelijke duels. De Edelen vochten met gedekt hoofd en met wapens, het plebs met ongedekt hoofd en met stokken. Slechts iemand uit het plebs un vilain kon dus een slag met een stok of een klap in het aangezicht krijgen; ontvangt men dus thans een slag of klap, dan wordt men behandeld als „un vilain"Men vermijde daarom steeds, zelfs in den hevigsten twist, zijne handen uit te steken, want dit zou altijd een duel a outrance ten gevolge hebben. Het is natuurlijk niet doenlijk aan te geven, wanneer men wél, en wanneer niet, excuses kan aannemen voor eene mondelinge beleediging. Wanneer iemanddien men overigens kent als een recht schapen en fatsoenlijk manin een hevigen twist zich vergeet, en ons woorden toevoegt, die ons beleedigend toeschijnendan kan men op staanden voet herroeping vorderenen wordt die gegevenhet incident als geëin digd beschouwen. Wordt echter die herroeping geweigerddan zou het „unfair" zijnde discussie voort te zettenzoo mogelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 92