moet men zich aan het gezelschap van den beleediger onttrekken. Ontstaat de quaestie in een besloten gezel schap, dan vermijde men zooveel mogeljjk ruchtbaarheid en zorge men, dat de overige gasten, maar vooral do gastheer en gastvrouw van den twist onkundig blijven. Ook zij, die getuigen van den twist zijn, moeten het stilzwijgen daarover bewarentotdat de zaak bijgelegd of de beleediging gewroken is. Het geven van onnoodige ruchtbaarheid aan een twist is reeds meermalen oorzaak geweest, dat óf de justitie óf de chefs eene beslechting door middel van de wapens wisten te belettenof ze ver boden en zoo doende den beleedigde de gelegenheid werd benomen om zich satisfactie te verschaffen. Bespeurt mendat iemand het opzettelijk er op toelegt om ons te beleedigendan geloof ikdat men het meest als man van eer handeltwanneer men hem ronduit te kennen geeft, dat men alle verdere discussie met hem vermijden zalmen erlangt zoo doende de zekerheiddat men van zijn kant alles gedaan heeft om eene quaestie van eer te voorkomen. In quaestiën, waarbij liefde, jaloerschheidfamilie-eer in het spel komen, valt het nog moeilijker vooraf te bepalen, hoedanig men handelen moet. Hierbij hangt te veel af van de gemoedsstemming, waarin zich de beide partijen bevindenvan de wederzijd- sche achting, die ze elkander hebben toegedragen, van het opvliegend of bedaard karakterdan hun eigen is. Men moet zelf weten te beslissenof men beleedigd is geworden, ja dan neen. Hieromtrent twijfel te koeste ren en te rade te gaan bij chefs of kameraden zou be wijzen, dat ons eergevoel niet fijn genoeg ontwikkeld was. Dit sluit echter volstrekt niet indat men zich niet tot een vriend mag wenden om diens meening te verne men; maar men moet in dezen wel degelijk onderscheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 93