90 Men kan niet. zonder geldige redenen weigeren de getuige van een zijner kameraden te zijn, zelfs al meent men, dat hij ongelijk heeft. Bekleedt hij een inferieuren rang, zoo mag men hem raden, zich vooraf met dat verzoek tot zijne collega's te wenden. Naar mijn oordeel is het geen geldige reden tot wei gering, als men zich beroept op zijne positie van gehuwd man. Als geldige redenen beschouw ik het bestaan van bloed verwantschap van animositeit of haat tusschen partijen en getuigen. De zoon kan de verdediging van zijn vader op zich nemen, als deze minstens 60 jaren oud en de tegenpartij jonger is. Wanneer echter de vader beleediger is, moet hij zich zelf verdedigen. De getuigen van den beleedigde moeten zich begeven naar den beleediger, om van dezen te vernemen welke per sonen hij tot zijne getuigen gekozen heeftof we! 0111 hem tot het doen dier keuze uit te noodigen. De getuigen treden met den beleediger-zelven in geene discussie betreffende de quaestie. Wanneer de getuigen van den beleedigde het met hun lastgever dadelijk eens zijn, dat de beleediging te ernstig is om van de tegeupartjj excuses te kunnen aannemen dan begeven zij zich eenvoudig naar den beleediger om hem tot een tweegevecht uit te dagen; zij zijn dan kartel dragers. De uitnoodiging tot het aanwijzen van getuigen om het duel te regelen geschiedt na de uitdaging. Ecne uitdaging, die geschied is staande den twistka.11 na overleg met de getuigen zeer goed worden ingetrokken en de quaestie met excuses worden bjjgelegd. Indien echter de uitdaging heeft plaats gehad na rijp beraad van de getuigen der beide partijendan zou het aanbieden zoowel als het aannemen van excuses na die uitdaging in O O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 96