91 strijd zijn met den ridderlijken geest, die elk man van eer, elk officier in het bijzonder moet bezielen. Zijn de getuigen van beide partijen gekozen dan bepalen zij onderling eene bijeenkomst om de quaestie te bespreken en te bepalen op welke wijze satisfactie zal worden gegeven. Kunnen naar het oordeel van getuigen excuses worden aangeboden en aangenomen, dan bepalen zij de termen waarinde plaats waar en in tegenwoordigheid van wie die excuses zullen worden gemaakt en ontvangen. Daar de getuigen met hunne eer verantwoordelijk zijn voor die van hunne partijen, zoo zijn deze laatstennaar mijn oordeel, verplicht zich aan de beslissing der getuigen onvoorwaardelijk te onderwerpen. De termen voor de excuses moeten door de getuigen kort en zaakrijk gesteld en door de partijen evenzoo uit gesproken worden. Bij deze samenkomst der partijen mag geenerlei discussie meer gevoerd worden; de oudste getuige leidt de bijeenkomst. Soms heeft de verzoening plaats in tegenwoordigheid van alle personen die bij den twist aanwezig waren soms slechts in tegenwoordigheid van enkele afgevaardigden. De getuigen zijn echter verplicht te zorgendat elkdie kennis draagt van de beleediging, ook met de gegeven satisfactie worden bekend gemaakt. Weigert de eene partij behoorlijk excuses te maken, of de andere ze aan te nemen of wèl is de quaestie van dien aard, dat excuses buitengesloten zjjndan moeten getuigen onderling vaststellen, waar het duel zal plaats hebben, en welke wapens gebruikt zullen worden. De keuze der wapens wordt ook wel aan den beleedigde zeiven overgelaten. Hijdie een klap ontvangen heeftmag onvoorwaardelijk zelf het wapen kiezen. Er zijn 3 soorten van gebruikelijke wapens: de degen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 97