92 dc sabel en het pistool. Elk ander wapen is buiten den regelen de sabel kan zelfs door een burger geweigerd worden. Personendie weinig van de schermkunst verstaan, kiezen soms het pistool tot hun wapendit is echter te ontraden, aangezien het pistool het moorddadigste en minst betrouwbare wapen is. Een verminkte kan een duel op den degen weigeren: een bijziende of éénoogige een duel op het pistool; een eenarmige liet duel op degen en sabeldoch is het iemand, die een klap gegeven heeft, dan moet hij elk duel aanne men. De getuigen bepalen onderling, of hot duel al dan niet bij de eerste blessure zal eindigen zonder dit aan partijen mede te doelen. Zij bepalen nooit vooraf, dat het een duel d mort zal zijn. Getuigen zijn geen secondanten (meevechters)zij gaan op vriendschappelijke wijze met elkander om en ver- deelen onderling hunne werkzaamheden. Zij zorgen voor het slijpen van degens of sabelsof kiezen de duelpistolen. Ook noodigen zij een heelkundige uit, zich op het tijd stip van het duel in de nabijheid op te houden tot het spoedig aanbrengen van hulp. Beide partijen moeten met de uiterste nauwkeurigheid zorgen, dat zij op het bepaalde uur op het rendez-vous aanwezig zijn. De getuigen moeten zorgendat men geen tien minuten op het terrein is zonder te beginnen. Een der getuigengewoonlijk de oudste reikt aan beide partijen de wapens uit, en plaatst zich, wanneer met blanke wapens gestreden wordt, eveneens gewapend zij waarts van de strijders om toe te zien, dat het gevecht volgens de regels plaats heeft. De getuigen doen het duel eindigen, als zij bemerken, dat het buiten de regels gaat, of wanneer er eene bles-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 98