3 log tegen een Europeesehen vijand als grondslag werd aange nomen. Onbekend als men echter destijds ten opzichte van de organisatie van dezen dienst bij de Europeesche legers wasals wegens gebrek aan eigen ondervindingoordeelde men het niet raadzaam al dadelijk tot de aanschaffing van het voor de definitieve invoering noodig geachte materieel over te gaanmaar werd slechts zooveel telegraaf-materieel uit Nederland ontboden, als noodig was om de sappeurs in het gebruik van den telegraaf te oefenen, en het materieel zelf aan de eisehen van de dienst bij de Indische troepen te toetsen; ten einde, na meer praktische ondervinding, de noodige wijzigingen in het materieel en zijn vervoermid delen te kunnen vaststellen. Vertraging in de uitzending van het hiertoe in Neder land bestelde materieelen de kort na de ontvangst daar van uitgebroken oorlog op Noord-Sumatradie de aanwezig heid van het grootste gedeelte van ons kleine korps sappeurs en mineurs op het oorlogsterrein noodzakelijk maakte, waren oorzakendat aan het nemen van proeven met den veldte- legraaf vooreerst niet gedacht kan worden. Nadat echter de groote drukte, door den oorlog veroorzaakt, voorbij was, kon men het ontvangen telegraaf-materieel in afdoen de beproeving nemenen daaraan de wijzigingen aanbren gen of aanduiden, die, vooral wat het vervoer aangaat, zoo hoog noodig bleken voor liet gebruik bij het Indische leger. Het zal dan ook nu wel niet lang meer duren dat de veldtelegraaf bij het Indische leger definitief zal zijn in gevoerdom, we betwijfelen het niet, in vele gevallen met voordeel te worden aangewend. Wanneer echter het voor zijn taak reeds te zwak gebleken korps mineurs en sappeurs niet versterkt wordtzal de maatregel slechts een halve zijn. Kan de late invoering van den veldtelegraaf bij ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 9