222 Het pantserkanon. Onder de uitvindingen der heden- daagsclie beschaving belmoren, zoo niet op de eerste dan toch op een voorname plaats de moderne moord tuigen. 't Klinkt als ironie en toch is het te rechtvaardigen als men bedenkt dat ook de verdediging des vaderlands, des levens en des eigendoms tegen geweld en roofzucht een zaak is, der hoogste beschaving waardig. „Die den vrede wil, make zich tot den oorlog gereed," is een spreuk der oude Romeinen, waarvan de waarheid misschien nooit sterker is bewezen dan door de houding der mogendheden in Europa gedurende de laatste kwarteeuw. „Als maar eerst de Duitschers en de Italianen tot zelfstandige natiën zijn herschapen, dan zal er geen oorlog meer, dan zal het altijd vrede zijn," zoo heette het vóór eenige jaren onder de politici. Doch nu Duitsehland vrij en Italië één is gewordennu zijn de legers verdubbeld en de wapenen verbeterd, nu eischt het budget vooroorlog ook in vredestijd meer dan vroeger de geheele begrooting. En onophoudelijk worden de wapenen verbeterd. De firma Krupp vindt telkens volmaakter middelen tot moord en verwoesting uit. Het nieuwste op dat gebied is het pantserkanon, dat zelfs den zwakke in staat stelt het tegen den sterke uit te houden. Onlangs zijn in Duitseh land proeven genomen met dat nieuwe moordtuig, in te genwoordigheid van officieren van bijna alle natiën. Kief alleen overtroffen de resultaten verre de verwachting, maai de 55 mannen van het vak, die er bij tegenwoordig wa ren, deden er de overtuiging op, dat met de uitvinding- van dat kanon een nieuw tijdperk in het verdedigingstelsel intreedt. Het gold de vraag: 1. een kanon zóó te bevestigen dat men het niet na ieder schot behoeft te richten; 2. het zóó te dekken dat het kanon en de manschap, die het bedient, volkomen gedekt zijn. Beide gold tot nu tot voor onmo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 228