30B de uitvoering' van een volledig plan rationeele verschan singen zou kosten. Bovendien kan dit materieelwat de bronzen stukken betreft, waarvoor de oude gladde stukken het metaal zouden leveren, geheel in Zwitserland worden vervaardigd, zoodat men slechts voor de stalen kanonnen zijn toevlucht zou behoeven te nemen tot liet buitenland. Bijgevolg verlangt de colonel Meijer, dat men aankoope 1°. Bronzen stukken van 12 centimeters, lading van 1500 tot 2000 grammen; 80 zouden onmiddellijk moeten wor den aangekochten dit getal zou achtereenvolgens worden vermeerderd door het versmelten en omgieten van de oude stukken van 12 pond 2°. Kleine bronzen stukken van 15 centimeters, met pro jectielen van 28 kilogrammen bevattende 2 kilogrammen ontplofbare stoffen, voor het hooge schot en op groote af standen, en tevens kunnende dienen tot mortieren; 3e. Stalen stukken van 15 centimeters, dragende zelfs tot op 8000 meters afstands en met groote juistheid. Lading 6,5 kilogram; projectiel 32 kilogrammen. Gewicht van het stuk met affuit 4500 kilogr. 4e. Stalen stukken van 12 centim., welker juist schot zich uitstrekt van 6-tot 7000 meters. Lading 3 kilogr., projectiel 16 kilogr.; gewicht van het stuk met affuit 3000 kilogr. Deze stukken worden gebezigd in de gevallen, waarin die van 15 centim. te zwaar zijn. De colonel eindigt met te zeggen, dat, zoo men niet meer aan de mooglijkheid gelooft, de onafhanklijkheid van Zwit serland te verdedigen, men den moed moet hebben het rond uit te zeggen en dan geen enkelen centime meer voor het krijgswezen moet uitgeven. Een instructie-bataillon en eene normaal-schietschool voor de Infanterie. Door de gebeurtenissen van Atjeh is het

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 309