diffuse zonlicht, noodig om de in de lucht der kamers zwevende organische stoffen onschadelijk te maken, den toegang zoo goed als geheel afsluiten. Dit laatste nadeel kan wel eenigszins worden opgehe ven door slechts langs eëne zijde van de kazerne eene galerij aan te brengen (en dit hulpmiddel werd in den laatsten tijd dan ook bij enkele kazernen te baat genomen) doch, gaf men hiermede aan den eenen kant aan de ei- schen der hijgiene toe, dit geschiedde niet dan ten kos te van de eischen der praktische bewoonbaarheid: door de beperking der galerijruimte was nu nog minder ge legenheid voor den soldaat om zich over dag buiten de chambrée op te houden. Eene verbetering van wijdere strekking werd voor om streeks 20 jaren ingevoerd door de toepassing van een nieuw kazernetijpeontworpen door den toenmaligen lui tenant der genie Maarschalktegenwoordig inspecteur- genei aal der staatsspoorwegen op Java. De grondge dachte voor dit tij pe wasdat men door kazernen met verdieping te bouwendus den troep meer geconcentreerd logeerendede dienst en het bewaken van alles gemakke lijker maakte; de verdiepingsgebouwen zijn bovendien, mits behoorlijk geventileerd, koeler, zoowel boven als beneden; daarenboven kan men de chambrées door de verdeeling in kleinere vertrekken meer huiselijk maken en het uiterlijke van het gebouw een netter aanzien ge ien. Het tijpe-Maarschalk vond bij het toenmalige leger bestuur grooten bijvalen verschillende troepenkampe menten (Kedong Kebo, Banjoe Biroe, Padang) waar van de oprichting van dien tijd dateert, werden in dien geest onderhanden genomen. De plaat I maakt de distributie en inrichting van die CO Te Padang zonder verdieping, wegens de vrees voor dc aard bevingen, doch met eene gelijksoortige distributie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 10