107 van alle kanten te beschouwen, alvorens een definitief besluit te nemen? 't Is daarom dan ook, dat wij ons gehaast hebben, dit opstel in te dienen, met de hoop, dat het in overweging zal worden genomen, te meer daar men voorzeker toch niet dan na rijp beraad tot de aan werving van Alfoeren is overgegaan. Werd ons oordeel in deze kwestie gevraagd, dan zouden wij voorstellenmet behulp van de goede Ter- nataansche en Alfoersche elementen, op eene meer geschikte standplaats eene nieuwe compagnie Alfoeren op te richten, daartoe één officier met 20 uitge zochte Alfoeren op werving naar Ternate te zenden en hen met een oorlogschip (er zijn toch altijd eenige sche pen in dat vaarwater aan het kruisen)dat voor troe- penlogies geschikt isnaar Tobello en Galela te doen overbrengenwanneer dan op die en op de meer in 't binnenland gelegen plaatsen eenig militair vertoon wordt gemaakt en b. v. onder tromgeroffel eene soort van proclamatie wordt voorgelezenwaarbij eenige geschen ken worden rondgedeeld en onze soldaten het woord doen dan zal er binnen korten tijd eene geheele compagnie flinke mannen bij elkaar te krijgen ziju. Tevens verdient hierbij vermeldingdat het zaak zoude zijn, hen hun wapen, Het is namelijk onmogelijk te zeggen, alle Alfoeren zijn goed en alle Ternatanen slecht zoo als liet ook eene onmogelijkheid is om de werkelijke Alfoeren officieel uit te zooken (want de stamboeken zijn na de eerste opgaven ingevuld) zoodat, zoo als reeds gezegd issommige als Ternatanen te bock staande soldaten Alfoeren zijn, en ook on der de werkelijke Ternatanen eenige gunstige uitzonderingen zijn te vinden terwijl men deze buitendien als tolk moet gebruiken, daar de Alfoeren van verschillende stammen elkaar niet verstaan en slechts door Terna- taansch te spreken, elkander begrijpen. Want daar moeten wij de ware strijders vinden; de andere dis tricten, zooals Sahoe, ICau en andere, zijn vrij verbasterd. liet medeuc- men van hunne vrouwen moet zooveel mogelijk worden in de hand gewerkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 112