Ill andere verhoogingen in de mindere officiersrangen plaats hebben. In eene andere order werd bevolen, dat met den len Augustus van het zelfde jaar bij de geheele armée het Fransche kommando en de orde van drie gelederen (voor de Infanterie) zouden ingevoerd worden. Een der misgre pen, welke later de nadeelige gevolgen er van heeft doen zienHet grootste gedeelte der armée bestond uit Inlanders van onderscheidene natiën. Deze, nu eenmaal aan het Hollandsche kommando gewendhetwelk men hun niet dan met geduld en moeite bevattelijk kan maken stonden nu als het ware verbaasd, en waren zulks veel erger dan nieuw aangekomen recrutenbij het hooren van een ander kommando. Immers gebood de voorzig- tigheid om, alvorens tot zoodanige moeijelijke taak over te gaanzich vooraf ten minste te verzekeren van het al of niet komen des vijands. De kommandanten der Ar tillerie te voet en te paard voldeden echter vooreerst aan deze order niet. Zij blevenuithoofde van de daaraan verbonden moeijelijkheden en andere oorzaken, het Hol landsche kommando behoudenen bij de verdediging van hun post vóór de sterkte, op den 10en Augustus 1811, zoowel als gedurende de overige dagen van den aanval is het gebleken, dat zij niet ten eenenmale onvoorzigtig gehandeld hebben. Deze laatste dagorder was hetwelke weder een weinig- beweging in de troepen bragt. Het grootste gedeelte der kommandeerende officieren beijverde zich, om het e"erst aan de order van Zijne Excellentie te kunnen voldoen; terwijl het tevens voor den Generaal Jumel een groot voordeel was om de armée in zijne taal te kunnen kommandeeren. Toen men met de uitvoering van deze moeijelijke en gevaarlijke order bezig was, verscheen eindelijk, maar al

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 116