112 te ontijdig, op Zondag 4 Augustus, in den vroegen mor gen ter reede van Batavia eene vijandelijke' vloot van oorlogs- en transportschepen, welker getal van tijd tot tijd vermeerderde, aan boord hebbende eene landingsarmée onder het opperbevel van Sir SamuelAuchrnutyLuite nant-Generaal. Het alarmschot werd gedaan, en Zijne Excellentie Jamsens belegde dadelijk eenen militairen Raad, waarin de Generaal Jumelde Brigadiers des Legers Gauppde Koek von Lützo'WJauff'retde Chef' van den Alge- meenen staf Albertybenevens nog eenige andere perso nen zitting hadden. De laatstgenoemde was een dei- weinigen onder hen, die de kennis der militaire weten schappen en de ondervinding in den oorlog bezat; hij had dit nogtans ten zijnen nadeele en met de Heeren Generaals gelijk: 1° van onbekend te wezen met de lo cale ligging des lands2° hetzelfde met de taal, en voor alsnog verstoken van het vertrouwen der Inlanders en 3° eindelijk geheel vreemd aan de kommandanten der korpsen, tegen wie hij in het bijzonder (ten onregte) eenen verkeerden toon had aangenomen. Onbekend met de deliberatiën van vorengemelden Raad is het den schrijver ondoenlijkdezelve ter neder te stel len edoch te oordeelen naar de toebereidselenwelke er gemaakt wierdenwas het geenszins bezwaarlijk te ontwarendat men het plan va,n den Genoraa] Daendels maar ia het geheel niet gevat, en de eenige middelen om 'den vijandin geval van landingaf te kunnen we ren, over het hoofd gezien had. Er wierden desniet tegenstaande onderscheidene orders uitgevaardigd. De brigadiers von Liitzoiv en Jauff'ret begaven zich met drie De latere Luitenant-Gouverneur-Generaal. Zie omtrent zijne mi litaire vorming- o. m. Mij er Jean ChretienBaud." 1ST.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 117