6 kazernen voldoende duidelijk. De kazerne niet verdieping was bestemd tot logies voor twee kompagniën, waarvan ééne op den beganen grondde andere boven logeerde de onderofficierskamers, bureaux, enz. bevonden zich in de vleugelgebouwende middenruimte is door dwarsmu- ren verdeeld in vier afzonderlijke chambréeselk voor ééne sectie; de slaapplaatsen in deze chambrées zijn aan weerszijden langs de scheidingsmurendus in de breedte van het gebouwgerangschikt. Langs de vóórzijde vaii de chambrées loopt eene 3 j tot 4f M. breede galerij en ook voor de onderofficieren is eenige galerijruimte op zijde van het gebouw beschikbaar. De beschikbare ruimte per man is: 4,2 M2 van het nachtverblijf, 1,6 M3 van de galerij. Het voordeel van betere kampementspolitie, dat men zich met den bouw der verdiepingskazernen voorstelde te zullen bereikenmoest men spoedig opgeven. De ka zernen hadden nog maar weinige jaren dienst gedaan toen de aardbeving van het jaar 1865 het gevaar deed zien, waaraan de bewoners van hooge gebouwen van gewone constructie zijn blootgesteld, zoodat men ge noodzaakt wasde verdiepingen van de reeds voltooide kazernen te Banjoe Biroe en Kedong Kebo af te breken. Intusschen biedt de bouwtrant van het kazernetijpe-Maar- schalk ook zonder verdieping vele voordeelen aan bo ven de inrichting naar de oude types. De aldus gebouw de kazernen hebbenmet hare als risalieten dienst doen de vleugelgebouwenontegenzeggelijk een netter uiterlijk dan de meer op loodsen gelijkende oude kazernen; de koelheid binnen de breede gebouwen is belangrijk grooter dan in de kazernen van 7 M. breedtelicht en lucht De verdiepingskazern'en der vesting Willem I b. v. zijn voor zware blindeering geconstrueerd en daardoor tegen aardbevingen bestand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 11