117 den aftogt noodzaakten, met verlies van eenen luitenant en eenige manschappen van het regiment Dragonders, die gedood of gewond wierden. Niettegenstaande men het goede plan bij den beginne reeds gemist had, zoo was het nu nog de tijd geweest, 0111 iets met de beste verwachting tegen den vijand te kunnen ondernemen, alzoo volgens getuigenis van geloof waardige lieden (en latere bevestiging van den vijand zei ven) de gelande troepen zich in zoodanigen zwakken en afgematten toestand bevonden, dat, toen zij de stad Bata via bereikt hadden, de manschappen aldaar meerendeels van vermoeijenis op de straten nederzegen en aldus, bijna zonder wacht te houden, den nacht doorbragten! Onaan- gezien de militaire taktiek middelen in overvloed aan de hand geeft, om met de toedragt der zaken bij den vijand bekend te geraken, zoo bleef men aan onze zijde van al le deze gebeurtenissen ten eenenmale onwetend! De Bri gadiers des Legers von Lützoiv en Jauffret wierden, zon der dat zij den vijand gezien, noch bevochten hadden, met de troepen onder hunne orders teruggeroepen; en de ar- mée werd binnen het geretranclieerde kamp vereenigd, blijvende nogtans de Kolonel Bonnette met twee ba- taillons Infanterie van linie, een bataillon Jagers, vier stukken rijdende Artillerie en eene kompagnie Dragonders buiten de sterkte, tusschen het buitenverblijf Struiswijk en Weltevreden post houden, met den regter vleugel aan de slokkan, de stukken in het midden op den grooten weg achter eene verhakking, en den linker vleugel, mee rendeels uit Jagers bestaande, in de sirih-of beteltuinen en het kreupelhout tot aan de rivier uitgestrekt, ten einde zoodanig op de bewegingen van den vijand acht te kun- Is deze dezelfde, die tijdens den oorlog op Java komraandanfc der oe groote militaire atdeeling op Java was? N.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 122