121 door den kapitein Brederoo aan deszelfs kommandant, betrekkelijk het verlies der gezegde stukken gedaan). Zijne Excellentie Jamsensdie zich gedurende het gevecht buiten de sterkte begeven hadde algemeene wanorde onder onze troepen ziende, zond aan den Gene raal Jumel de order om terug te trekkende laatste reeds met de zijnen aan het wijkenrukte ijlings langs onderscheidene zijden binnen het retranchementDe re serve dekte zoo veel doenlijk den aftogt en trok almede, door hare twee stukken voorafgegaanin de sterkte waarna dan eindelijk achter deze de bamboezen brug in den brand gestoken wierd. Aan onze zijde had men, buiten en behalve de vier stukken der rijdende Artillerie met het geheele toebe- hoorennog onderscheidene officieren van alle rangen benevens een aanmerkelijk getal onderofficieren en man schappen aan doodengewonden of vermisten verloren doch men had daardoor tevens een overtuigend voorbeeld verkregen, dat onze Inlandsche soldaten (vooral de Am- boineezen en Boegineezenden vijand wederstaan en moe dig bevochten hadden. Men stemt toedat eene magt te zameu gesteld uit Europeanen den voorkeur boven die der Inlanders verdient; doch men moet de laatsten ken nen hun vertrouwen bezitten en dezelven weten aan te voeren, om van hen iets goeds te kunnen verwachten- Gedurende den loop dezer beschrijving zal men onder scheidene rijzen ontwarendat wanneer de Inlandsche soldaat bij sommige omstandigheden wel aangebragt ware geworden, hij de bovenhand op dien des vijands zoude verkregen hebben! Ten bewijze nog het volgende geval. Het derde regiment Infanterie van linie, meerendeels uit Madureezen bestaande, stond even als al de andere troe pen op den morgen van het gevecht bij het geweerdoch naarmate het vuur op den voorpost heviger wierdbegon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 126