124 vijand niet verscheende troepenmet achterlating van de noodige postenweder hunne kazernen liet be trekken. De vijandelijke Generaal, zich aldus genoodzaakt ziende, om grootere middelen aan te moeten wendendeed onze stelling aan de voorzijde en langs een gedeelte van de slokkan verkennen, hetwelk hem almede door het vuur van de redoutes zeer moeijelijk gemaakt wierd. Hij ver koos daarna de kleine aanhoogtegelegen tegenover de redoute No. 1, voor het opwerpen zijner eerste batterij, ten einde van daardesnoodighet werk verder tot aan de slokkan te kunnen verlengen doch ook hierin voorzag hij groote hindernissenalzoo de gewone en de karbouwen (of buffel) wegdoor het gestadige vuur uit de redoutes van het voorfront, bijna ongenaakbaar gehouden wierden. Om echter zijn plan zonder veel verlies uit te kunnen voerenliet hijvan en omstreeks Struis-wijl- tot nabij de gezegde aanhoogteeenen nieuwen weg door de sirihtuinen en het kreupelhout heen banenten einde naar welgeval len langs dezen zijn geschut en de verder benoodigde projectiles op eene zekere en bedekte wijze tegen onze sterkte aan te kunnen brengen. Men heeft met stilzwijgen de misslagen des vijandelijken Generaals bij het kiezen der gevaarlijke landingsplaats voor zijne arméezoowel als deszelfs niet minder gevaarlijke intrede binnen de stad Bataviaover het hoofd gezien dan de grove misgreepwelken hij alhier begingkan niet door den beugel. Waarom niet dadelijk de positie van Meester-Cornells berend? Yooraldaar men aan onze zijde verkozen had, zich zonder redenen te gaan opsluiten! Immers was hij in overmagt en had daartoe alle middelen in handen verkregen? Hij koude zijnen regter vleugellangs den weg van Tanah-abang een weinig boven Bidara-tjina over de rivieren den linker vleugellangs den weg van

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 129