hebben laags ééne zijde geheel vrijen toegangde sectie- chambrées bieden den soldaat een meer huiselijk logies aan dan de lange lokalen voor eene geheele kompagnie, die hoogstens in twee afzonderlijke vertrekken te ver- deelen zijn. Met de invoering van het kazernetype Maarschalk had men dus, in waarheid, eene belangrijke schrede voorwaarts gedaan op den weg ter verbetering van het troepenlogies in Indië; doch, men heeft het wellicht reeds opgemerkt, de behaalde voordeelen waren niet verkregen dan met opoffering van een groot deel der voor de dienst en het huiselijk leven zoo noodzakelijke galerijruimte, zonder daarvoor iets in de plaats te stellen, terwijl bovendien door het gedeeltelijk vasthouden aan de afdaksgalerijen de reeds opgenoemde, daarvan onafscheidelijke, nadeelen be stendigd bleven. En toen nu de sterkte der kompagniën bij de jongste reorganisatie der Infanterie belangrijk toe nam, zoude deze of tot de niet gewenschte diepe chambrées of tot de verdeeling der kompagnie over 6 of 8 cham brées, en derhalve tot onvolledig toezicht over de middenste chambrées, hebben moeten leiden, waardoor het vraagstuk oener geschikte kompagnieskazerne andermaal in behande ling moest komen. Een ontwerp samen te stellen, dat in de gebreken aan de oude bouwwijzen klevende, voorziet en tevens aan al de eischen, die voor troepenlogies in een tropisch klimaat billijkerwijze gesteld kunnen worden, voldoet, is het streven geweest van den tegenwoordigen chef van het wa pen der Genie, den Kolonel Ermelingen wij zullen zien, dat dit streven met een gelukkigen uitslag is bekroond geworden. Het gronddenkbeeld, dat bij de ontwerpen voorzat is: de breede galerijen zijn niet noodig tot afwering van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 12