136 voor Inlandsche koelies f 0.70 2e metselaars en timmerlieden „1.30 1° idem 2.— smeden en Europeesche werklieden. 3. Zij genieten bovendien vrije huisvesting (in tijdelijke gebouwen) vrije voeding (te stellen op f 0.60 per man daags) enbij ziekte wanneer liun loon stilstaat vrije verpleging in de hospitalen. De hier vermelde betalingen zijn gewis niet te hoog te noemen; te Batavia betaalt men gemiddeld: voor een koelie f 0.50 per dag, timmerman of met selaar 1.20 a 1.50 per dag smid 2.50 en men kon dus, wilde men een eenigszins voldoend aan tal werklieden en koelies bekomende loonen wel niet lager stellen dan geschied is. De ondervinding leert trou wens nu nog, dat het, met die loonen, nog dikwijls be zwarend is om aan de dringende aanvragenvooral om koelieste voldoen. Uit de boven medegedeelde cijfers blijkt, dat, vooral in 1877, een groot aantal „geniewerkers" in Atjeh be schikbaar washet was echteren is thans noger ver re van af, dat deze, al werden zij steeds door de genie beheerd en betaaldgeheel ten bate der geniewerken kon den gebezigd worden. Niet alleen toch, dat zij moesten werken aan de op richting, verplaatsing, wijziging en slechting van tijde lijke versterkingen (voor zoover wij hebben kunnen na gaan, zijn er in 't geheel meer dan 100 posten op gericht, waarvan thans nog 40 bestaan); maar zoodra krijgsoperatiën op eeue eenigszins belangrijke schaal plaats haddenbleek veelal het aantal beschikbare dwang arbeiders ten eenemale onvoldoende, en moest de genie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 141