137 hare werken voorloopig stakendehaar werkerskorps groo- tendeels afstaan voor de voorziening in de behoeften der ageerende troepen. Met sleehts, zooals boven gezegd, toen de generaal Pel het bewind in Atjeh voerde, maar ook later, bleek het werkerskorps der genie hiertoe een onontbeerlijk hulp middel en de 'genie ondervond steeds later den terugslag van deze tijdelijke tewerkstelling ten behoeve van zuiver militaire belangen, door de uitputting van hare werkers en belangrijke vermindering der sterkte van dezen. Ondanks al deze bezwaren, heeft de genie in Atjeh weten te voorzien in tijdelijkemaar tochde omstandig heden in aanmerking nemende, zeer voldoende huisvesting, magazijns- en hospitaalruimte van al het in Atjeh aan wezige personeel, dat, zooals wij reeds opmerkten, in 1877 niet minder dan circa twintig duizend koppen telde, ter wijl bovendien, zooals beneden zal blijken, veel van blij vende waarde werd tot stand gebracht. Zij heeft zich daarvoor den hoogsten graad van inspanning moeten ge troosten en ook thans blijft nog voortdurend inspanning van alle krachten noodig voor de instandhouding en verbetering van al hetgeen daar thans aanwezig is. Na de voltooiing van den spoorweg tot Kotta Radja, konden eindelijk de handen aan het werk geslagen wor den voor de permanente inrichting onzer hoofdvestiging te Kotta Radja. Deugdelijk financieel beleid bracht mede, dat de gebouwen, welke ook bij latere vermindering Yan troepenmacht noodig zouden blijven, geheel van djati- of teakhout werden vervaardigd. Yoor geheel tijdelijke ge bouwen is bamboe in het algemeen het aangewezen materi- •aal, zoowel omdat het vervoer te land daarvan gemak kelijk isals omdat de Inlandsche soldaten en koelies met het gebruik daarvan bekend zijn, en alzoo dan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 142