188 minste technische hulp bij de verwerking vereischt wordt. De ondervinding leerde echter al spoedigdat het ge bruik van bamboe in Atjeh zooveel doenlijk beperkt dien de te wordenwaar de gebouwen eenigen tijd in gebruik bleven, werd niet alleen de oprichting, maar ook de her stelling of vernieuwing zeer kostbaaromdat Atjeh zelf geen bamboe oplevert en alles dus met de stoomschepen van de N. I. Stoomvaart-maatschappij van Padang en Java moest worden aangevoerdwaardoor de prijs buitenspo rig stijgt: een bamboe-petong, te Padang f 0.50 kosten de, komt door de hooge vrachtprijzen te Olehleh op f 2.50 a 3. te staan. Zoodra het dus uit den alge- meenen loop van zaken bleekdat eene wel is waar niet permanente vestigingmaar dan toch eene voor betrek kelijk geruimen tijd beoogd werd, was het noodigeen anderzoo licht mogelijk en betrekkelijk niet kostbaar materiaal toe te passenwaardoor de aanhoudende vernieu wingen onnoodig werden en alzoo op den duur groote uit gaven konden worden bespaard. Om deze reden zijn se dert 1876, voor de tijdelijke huisvesting van troepen, enz., op groote schaal planken barakken van verschillende con structie overeenkomstig de plannen van den chef van het wapen der genie, den kolonel J. Ph. Ermeling, gebezigd, dezegemakkelijk te vervoerenop te stellen en zoo noo dig te verplaatsen, hebben vele diensten bewezen, bewij zen die nog en besparen, door hunne grootere duurzaam heid, vele uitgaven. Deze barakken worden dus hoofdzakelijk gebezigd voor onze vestiging buiten Kotta Radja en Ölehleh. Yoor deze beide plaatsen, waar wij zonder twijfel op den duur ge vestigd zullen blijvenkon men ze echternoch voldoen de voor logies, enz., noch financiëel wenschelijk achten, en was een meer permanente bouwtrant met het oog op

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 143