140 gebouwen werden geplaatst ten behoeve van de vaste be zetting (1kompagnie infanterie met de daarbij behoorende officieren). Zoowel te Olelileh als te Ivotta ïtadja weiden be hoorlijke stationsgebouwen geplaatstvoor de gewone en voor de spoorwegdienst werden de noodige ate liers opgericht, waarin ook voor de marine en voor particulieren konde worden gewerkt. Negen stoomwerk tuigen kwamen achtervolgend in werking voor den spoor weg, de ateliers, het zeehoofd, de ijsfabriek en de centri- fugaalpompen, waarmede de lage gedeelten van den Kraton en van Pantej Perak zoo noodig werden drooggemalen. Wij noemden daar de ijsfabriekdeze werd gebouwd ter voorziening in de behoefte aan ijs, in de eerste plaats voor de zieken; wat voor dezen niet vereischt wordt, wordt tegen betaling aan de gezonden afgestaan, voor wie het, in het zoo warme klimaat van Atjeh, een onmisbaar artikel mag genoemd worden. De ijsfabriek levert maandelijks gemiddeld ongeveer 30.000 kilogrammen ijs op; de produc tiekosten bedragen, alle uitgaven medegerekend, niet meer dan 8.de 100 kilogrammen. Toen zulks in het belang van den goeden geest onder de troepen en de officieren door de bevoegde auto riteit noodzakelijk geacht werd, werden met spoed eene doelmatige cantine en eene officiers-societeit opgericht. Eindelijk werd met kracht de hand geslagen aan den bouw van een permanent milit lir hospitaal voor een maxi mum aantal van 800 zieken te Pantej Perak, waartoe door den Gouverneur-Generaal, na persoonlijke waarneming van den toestand, in Maart 1877 de last werd gegeven. Dit hos pitaal, met al zijne accessoires op ruim 18 tonnen gouds geraamd, zal vermoedelijk in 1879 voltooid worden. De wijze waarop, en de plaats waar het hospitaal aan vankelijk door de Chefs over de geneeskundigen dienst

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 145