141 en van het wapen der genie werd ontworpen, gaven aanleiding tot eene, later geheel nutteloos gebleken, gedach- tenwisseling met de autoriteiten te Atjeh, met het ge volg, dat niet alleen het hospitaal thans veel kostbaarder werd (het aanvankelijk ontworpene was geraamd op cc. 13 tonnen gouds) maar ook, dat de voltooiing van dezen zoo noodzakelijken factor van deugdelijke troepenverpleging in Atjeh zal blijken, bijna twee jaren vertraagd te zijn. Het legerbestuur bleef van oordeel, dat Panditi, aan den linkeroever der Atjehrivier, de voorkeur verdiende, omdat het daar gezonder, veiliger en, vooral voor het zieken- vervoer, geriefelijker gelegen zou zijn; terwijl, met eene kleine verlenging van den spoorweg, alle personen en bouwstoffen rechtstreeks konden worden aangevoerd. Op advies van de autoriteiten te Atjehbesliste de Gouver neur-Generaal echter, dat het hospitaal, op de daar ge- wenschte wijze, te Pantej Perak moest worden geplaatst. "Wij meenen echter bepaaldelijk te mogen weerspreken, dat de bodem te Pantej Perak sedert minder gunstig be oordeeld zou zijn, en er derhalve nu reeds sprake zou zijn of geweest zijn van verplaatsing van het in aanbouw zijnde hospitaal, hoewel het daartoe wellicht later, bij inkrimping onzer etablissementen, wel zal moeten komen. Het is niet te ontkennen, dat de plaatsing op den linker rivieroever ten nadeele van de veiligheid plaats had de overvalling van het hospitaal in 1878 heeft dit bewe zen. En evenzeer moet worden erkend, dat de afgezon derde ligging op dien oever de vlugge uitvoering van het werk eenigermate in den weg staat, daar de spoorweg thans van betrekkelijk weinig nut is en men zich, voor den aanvoer der materialen, weder van eene anders onnoo- dige prauwenvloot heeft moeten voorzien. Wat de voor het nieuwe hospitaal aangenomen ruimte

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 146