143 technische onmogelijkheid zijn, daaraan in bamboe te vol doen. Bovendien maken de stormenwelke veelvuldig in Atjeh heerschengeheel uit hamboe samengestelde localen onpractiseli, omdat zij daarvoor niet sterk genoeg geconstrueerd kunnen worden; zij vorderen onophoudelijke herstellingen en vernieuwingen. Wel werd hierin reeds belangrijk te gemoet gekomen door de toepassing van eene door den kolonel Ermeling aangegeven bijzondere con structie van bamboe-gebouwen (het zoogenaamde smalle kazernetype)doch op den duu r brengt ook dit stelsel, vooral in eene ziekeninrichting, groote bezwaren mede. Men zou dus minstens hebben moeten overgaan tot eene combinatie van bamboe en hout, d. i. houten geraamten met bamboe-wanden. Maar ook dit zou geene aanbe veling verdiend hebben, omdat de zieken daartoe te veel blootgesteld zouden zijn aan de groote temperatuurs wisselingen in Atjeh, waar het dikwijls over dag snikheet en 's nachts vrij koud isterwijl er veelvuldig hevige winden heerschen. Yeel bezuiniging zou, bij de duurte der bamboe in Atjeh, daardoor trouwens niet verkregen zijn. Alles te samen genomen, achten wij den bouwtrant zeiven van het nieuwe hospitaal te Pantej Perak volkomen verantwoordal zouonzes inziens op de inrichting zonder nadeel bezuinigd kunnen zijnhet zal eene weldaad zijn voor de zieken, en op den duur zal de aangenomen bouwtrant ook financieel blijken, de voordeeligste te wezen. Uit het bovenvermelde zalmeenen wijde onpar tijdige lezer de slotsom moeten trekken, dat de genie in Atjeh, ondanks de vele moeilijkheden, waarmede zij te kampen had en het groote gebrek aan personeel, dat door het belangrijk incompleet van het wapen zijne taak nog verzwaarde, die taak tot dusverre op eene waar dige wijze heeft vervuld; en dat haar daarvoor meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 148