9 danig met voordeel vervangen. Zij zijn het beschuttings- middel geworden tegen de tropische zonnehitte; zij moe ten voorkomen, dat de zon gedurende de middaguren op de buitenwanden der gebouwen schijnt en daardoor de temperatuur binnen de chambrées ondragelijk maakt, en moeten tevens beletten, dat bij den minsten regen dade lijk alle ramen en deuren gesloten belmoren te worden. Op grond daarvan is een ruim dakoverstek in de plaats der galerijen ontworpen. I)it dakoverstek wordt 2 M. of, indien plaatselijke toestanden dit noodig maken (zooals in de benedenlanden) 2J- M. breed gemaakt; het belet de zonnestralen op andere dan de vroege morgen- of namid daguren binnen te treden, terwijl de regen onder een hoek van 50° a 40° met den horizon kan invallen, vóór dat het noodig is de ramen te sluiten. Bij hetgeen hier omtrent de toetreding der zonne stralen en den regeninslag wordt gezegd, is verondersteld, dat aan de gebouwen eene zoodanige plaatsing ten op zichte van de hemelstreken gegeven is, dat de grootste toetreding der zonnestralen kan plaats hebben (voor Java staan de gebouwen dan ongeveer in de richting van het Noorden naar het Zuiden). Met het oog op eene doelma tige beschutting tegen zonlicht en regeninslag zal derhalve ook gelet moeten worden op de plaatsing der kazernen ten opzichte van de hemelstreken, de moesons en de meest heerschende winden; terwijl natuurlijk ook weder de bouwstoffen, waaruit de gebouwen bestaan zullen, bij de beoordeeling van hunne plaatsing een belangrijken factor uitmaken. Zoo bijv. moet de plaatsing der gebouwen met houten of ijzeren wanden zoodanig geregeld worden, dat de zon slechts gedurende een zeer klein gedeelte van den dag op de wanden schijnt (dus voor Java ongeveer in de richting van Oost naar West)terwijl er voor kazer nen met steenen wanden geen bezwaar bestaat, eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 14