145 in den Indischen Archipel. De kosten van vervoer der waarts zoo van personeel als van materieelhebben zeer groote sommen gekosthet personeel moest hoogere loonen ontvangen dan eldersvooral in de eerste jaren werden velen door ziekte telkens aan het werk onttrokken. Bo vendien valt het niet te ontkennen, dat het zeer beperkt opzichthebbend personeelsoms nog door ziekten tijdelijk belangrijk ingekrompenniet altijd voldoende toezicht op alle werken heeft kunnen uitoefenen, en dat alzoo de uitvoering meer heeft gekost, dan bij goed en voldoend toezicht het geval had behoeven te zijn. Maar neemt men een en ander in aanmerking, dan zal men niet kunnen bewerendat er te duur is gewerkt de loonen der werkliedenboven opgegevenwijzen dat aan. Verder is hieromtrent weinig te zeggenwantzoo als onder de gegeven omstandigheden wel niet anders mogelijk wasmen heeft het werkerskorps steeds in zijn geheel geadministreerd en geenszins voor elk werk eene afzonderlijke administratie gevoerd. Alleen van de werken, die geheel bij aanneming zijn uitgevoerdkan men thans zeggen wat zij elk afzonderlijk hebben gekost; van de door de genie zelve, met eigen werklieden en bouwstoffen vervaardigde gebouwen en werken kan men dat niet, en al wat gezegd wordt van de buitensporig hooge kosten van het eene of andere gebouw, mist eiken redelijken grond en berust op geheel uit de lucht gegrepen cijfers. Intussehen is het doen uitvoeren van werken bij onderhandsche aanneming steeds zooveel mogelijk bevor derd vooral omdat men daarin terecht een hoogst gewaar deerd hulpmiddel zag ommet minder omslagte kunnen voorzien in vele behoeften, tot welker voorziening de genie zelve niet tijdig bij machte zou zijn geweest. Als een voorbeeld in dit opzicht wijzen wij op den onderhanden weg tusschen Pakan Badak en Boekit Seboen. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 150