146 Na de verliezen, tusschen die beide plaatsen door de lcolonne Coblijn geleden, gaf de bevelhebber in Atjeh last aan den eerstaanwezend genie-officieronverwijld midden door de sawali een veiliger, weg aan te leggen, die ten allen tijde bruikbaar dus boven de hoogste bau- djirstanden verheven en voor alle wapens geschikt zou zijn. De weg moest alzoo overal 1.50 a 2 Meters boven het omliggende terrein verheven zijneene kruinsbreedte van 6 M. erlangen en, om beter tegen bandjirs bestand te zijnflauwe taluds verkrijgen. Het grondverzet was dus zeer aanzienlijk en werd begroot op 92800 kubieke meters. Hoe dit grondverzet te bewerkstelligen De werkkrach ten, waarover de genie in gewone tijden kon beschikken (het werkerskorps en de vrije Chineesche werklieden) wa ren grootendeels noodig voor de transportdienst ten be hoeve der kolonnes in de XXII moekim'sdeze konden dus niet in belangrijk aantal aan den weg worden gebe zigd. Het eenigste middel om dezenovereenkomstig den wil des bevelhebbersspoedig gereed te krijgenwas onderhandsche aanbesteding aan den luitenant-Chinees tegen 1.25 de kubieke meter of, in totaal, f 116.000. Onder nadere goedkeuring der Regeering gaf de bevelheb ber machtiging voor dit bedrag een contract voor den aanleg van den weg te sluitenen de Regeering heeft niet geaarzeld, die goedkeuring later te verleenen. In hoever dit werk geheel noodzakelijk en eene een voudiger wijze van uitvoering niet voldoende wasstaat niet ter onzer beoordeeling; doch wij moeten nog de vraag beantwoorden, of de bedongen prijs te hoog was? Greenszinswanneer men in aanmerking neemt dat én de koelies van het werkerskorps (met inbegrip der voeding) èn de vrije Chineesche koelies circa f 1,30 per dag kosten, en een koelie in slappen grond, zooals daar werd aan getroffen, niet meer dan een kubieke meter per dag verwerkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 151