147 Onze koelies zijn lang geene Hollandsclie poldergas ten en wanneer men meent, dat zij bij aanleg van wegen veel meer dan een kubieke meter per dag kunnen verwerkenverkeert men in dwaling. De grondverplaatsing voor den weg tusschen Olehleh en Kotta Radja beeft in der tijd (1875?) zelfs f2.per kubieke meter gekostzeker veel geldmaar niet te veel, want men kon het werk destijds niet voor minder geld gedaan krijgen (door den slechten gezondheidstoestand waren de koelies toen feitelijk veel duurder)en de weg was noodig! De schrijver in het T. v. N. I. haalt op blz. 272 als voorbeeld van „geldverspilling" aan, dat de woning van den assistent-resident te Kotta Radja, die door de militaire genie is gebouwd, f 15000.— heeft gekost, terwijl de „veel betere" woning van den controleur te Olehleh bij aanneming voor f 6000.is geleverd. Hieromtrent merken wij op: vooreerst, dat niemand met juistheid kan zeggen wat de woning van den ass.- resident te Kotta Radja, heeft gekostzooals wij boven hebben aangetoond; ten tweede, dat dit gebouw veel solieder is dan de woning van den controleur te Olehleh het eerste is, wat het hoofdgebouw betreft, van djati hout en met sierappen gedekthet tweede is van wildhout, met atappen dakten derdedat de kosten van de con troleurswoning liooger zijn geweest dan de aannemings som aanwijst, vermits de transportkosten van alle benoodig- de materialen voor rekening van het Gouvernement bleven. In welk opzicht men de woning van den controleur, zooals die aanvankelijk werd daargesteld, „veel beter" kan noemen dan die van den assistent-residentis ons niet duidelijk deze toch heeft grootere kamerruimte en meer galerijen, welk laatste vooral bij eene wo ning met planken omwandingdie bij gemis aan galerijen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 152