153 Onwillekeurig vragen wij ons af, wat de artillerieof ficier in Nederlanddie niet op de hoogte der Indische toestanden is, bij zulk eene voorstelling van zaken, gegeven door een officier die jaren lang bij de Indische artillerie diende, moet denken van de Indische collega's. Gelooft de schrijver werkelijk, dat men in Indië in 1878 tevreden was met ons 8cm materieel, of schuilt er onder die woor den bittere spotternij Ik hoop het, in het vertrouwen dat de heer Borel niet aan een totaal gemis aan wetenschap bij de Indische ar tillerie gelooft. Had hij, vóór het schrijven van zijn artikel, hetzij in Indiëhetzij in Nederlandinformation ingewonnen naar hetgeen alleen hier sedert 1873 verricht is, om betere vuurmonden bij onze veld- en bergbatterijen te verkrijgen, dan zoude hij zeker verwonderd zijn geweest, dat de quaes- tie eener betere bewapening zoo grondig is onderzocht. Indische brigade in hoofdzaak volkomen gelijk kunnen blijven aan die hier te lande. „Dit zou ongetwijfeld veel gemak en tijdwinst geven bij de uitrusting „der vuurmonden, de oefening van het personeel, enz. De bergaffuiten „konden vervaardigd worden overeenkomstig het in 1873 ingevoerde „model; het aanbrengen van stalen in plaats van houten assen en zoo „mogelijk het vermeerderen der stabiliteit, ware daarbij aan te bevelen. „Ook voor de bepakking der munitie zou men dezelfde draagbare „kistjes kunnen bezigen als in de koloniën, zoodat er, behalve aan den „vuurmond, eigenlijk maar weinig aan het thans bestaande materiëel „behoefde veranderd te worden om er een lichte Indische achterlaad- batterij van te vormen. „Het personeel zou al spoedig met de bediening en het gebruik van „het nieuwe gesehut vertrouwd te maken zijn. Het manoeuvreoren toch „komt op een bedekt Indisch terrein nimmer te pas; men marcheert ge woonlijk in colonne met één stuk en komt daaruit voorwaarts of „zijdelings in batterij; alle bewegingen gaan langzaam en zijn hoogst „eenvoudig. Daar de batterijen der Indische brigade eerst te Atjeh hare „paarden en inlandsche stukrijders zouden krijgen, heeft het personeel „slechts weinig voorbereiding noodig. De hoofdzaak is dat de artille- „rie vooraf goed leere schieten en met het geschut omgaan."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 158