10 ruime toetreding van de zonnestralen gedurende de mor gen- en avonduren te verzekeren. De steenen gebouwen worden hierdoor niet te warmwant er is, zooals nog nader zal worden opgemerkt, in de nieuwe types voor eene behoorlijke ventilatie gezorgd. Ruime toetreding van het zonlicht is daarenboven gewenscht in het belang van de desinfectie en van de droogte binnen de chambrées, dus in het belang van de gezondheid der bewoners. Wel is waar zullen, wanneer de chambrées op den zonnekant geplaatst zijn, de dagverblijven minder zon hebben; doch daartegen is geen bezwaar, daar zij voor het grootste gedeelte open en 's nachts onbewoond zijnde, geen lucht- bederf te vreezen hebben. Uit een en ander volgt, dat bij de ontwerpen van kampementen aangaande de wijze van plaatsing der kazernen steeds rekening moet worden gehouden met de plaatselijke toestanden. Reeds met een enkel woord werd er op gewezen, dat de toetreding van het zonlicht binnen de chambrées, zoo veel als de dakoverstekken dit toelaten, noodig is voor de desinfectie van de lucht in de binnenruimte; we zullen dit trachten nader op te helderen. De lucht wordt in bewoonde lokalen verontreinigd door de daarin des nachts brandende lampen, door de adem haling en door de huiduitwaseming der bewoners. Het hierdoor veroorzaakte koolzuurgehalte wordt in den regel uitsluitend als de maatstaf van den graad van lucht- bederf aangenomenechter is dit niet geheel juist, want ook de organische stofjes, die in de lucht van bewoonde vertrekken worden waargenomen en zich op de daar aan wezige voorwerpen nederzetten, dragen ruimschoots het hunne daartoe bij. Voor de vernietiging van die organische stoffen nu is, naast de betrachting van de zindelijkheid, het zonlicht de aangewezen en in den regel afdoende kracht die vernietiging is dus thans gewaarborgd door de ophef-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 15