156 bevelen om de uitrusting voor het meerendeel uit die projectielsoort te doen bestaan. Wanneer elk munitiekistje 3 granaatkartetsen, 1 granaat en 1 kartets bevat, zal de verhouding beter zijn dan thans. Kapitein Borel noemt onder de nadeelen van ons geschut het zooveel onvruchtbare zorg vereischende buizenstelsel. Ik ben dit volkomen met hem eens, wanneer hij daarme de bedoelt, dat, hoeveel zorg aan het confectioneeren der zundertjes besteed wordt, het onmogelijk is, een constan ten brandtijd te verkrijgen. Yeroordeelt hij met die woorden en ik moet dit bijna uit zijne woorden opmaken daar de confectie der zun dertjes geen nadeel op het terrein veroorzaakt het onder 'svijands vuur tempeeren der zundertjes, dan zoude hij niet consequent zijndaar eenige regels verder beweerd wordt, dat men zelden boven de 400 a 500 passen in batterij komt, en dus volgens die meening tempeeren nimmer zou voorkomen, omdat dit beneden de 1000 pas onnoodig is. Dat onze tegenwoordige bergaffuitenop een terrein als waar tot heden geageerd werd, vele nadeelen bezitten, beaam ik in geenen deele, en durf zelf te beweren, dat deze affuiten na de invoering van de draaiende lamoenen uitstekend zijn. Het nadeel toch is weggenomen dat bij ongelijken stand van de raden bij het passeeren van de tallooze galangan's zoo dikwijls het geval het lamoen zoo gewrongen wordt, dat dit of breken moet, of achterpaard en berijder vallen doet. De beweegbaarheid en de stabiliteit zijn voldoende, en andere nadeelen zijn mij niet bekend, tenzij daaronder de houten assen moeten gerekend worden, die de leven digheid verminderen en zeer sterk zijn. Vier der kanonnen van de bergbatterij, die ik gedurende den tocht in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 161