158 terlaad- en zeer goede tromplaadgewerendie zij uitste kend weten te gebruiken, getuige de verliezen, die ons soms op 800 a 900 passen met betrekkelijk weinige scho ten werden toegebracht. Het is niet noodig, dat onze bergkanonen eene grootere maximum-dracht hebben dan 2000 passenmaar wij moeten toch vooral vermijden om, waar het terrein dit toelaat, op korte afstanden de vijandelijke versterkingen te naderen. Deze fout werd dikwijls gemaakt gedurende den Atjeh-oorlogen zij berokkende onze infanterie dan tel kens groote verliezen. Het gevecht moet op een zoo groot mogelijken afstand door de artillerie worden ingeleid en men moet niet tot stormen overgaan, voordat het vijandelijk vuur zooveel mogelijk is tot zwijgen gebracht. Het stormen had dikwijls groote aantrekkingskracht voor onze kolonnekommandantenen men ging er te spoedig toe over. Uit het vorenstaande blijkt voldoende mijn oordeel over ons tegenwoordig bergmaterieel. De vuurmonden zijn slechthet buizenstelsel deugt niet; want het schot is niet juist en de brandtijd der zunder- tjes ongelijk. Toch beweer ik, dat, niettegenstaande deze nadeelen, die vuurmonden groote diensten hebben bewezen; dat de Indische artillerie in 1873 reden had, met die batterij en tevreden te zijn, en dat de affuiten zeer goed zijn. Daarom wordt Zi.'s plan om de Indische brigade ande re vuurmonden te geven, zeer toegejuicht, daar de In dische artillerie ook niet meer met die oude vóórladers tevreden is. Laten wij nu zien, op welke wijze hij ons aan eene nieuwe gesehutsoort wil helpen. Het gemakwaar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 163