159 mede hij zijne keuze op een anderen vuurmond vestigt, ot' liever, niet vestigt, zou hier bijna het zelfverwijt op wekken dat de Indische artillerie te lang over deze zaak gedacht heeft. B. wil bij Krupp een „paar dozijn" com pleet uitgeruste stalen achterlaadkanonnen op bergaffui- ten bestellen, die binnen „enkele weken" gereed zullen zijn. Eene bestelling om een „paar dozijn kanonnen en de Indische brigade is voorziende Indisch bergartillerie ge reorganiseerd! Maar er bestaat bij hem nog ééne moei lijkheid. Het begunstigen van de vreemde industrie wekt mis schien benijders bij de Hollandsche fabriekanten op. Is dat het geval, en zooals men uit zijne hier boven geciteerde woor den leest, verkiest de schrijver dit eigenlijk, dan gaat hij eenvoudig over stag, en moesten wij nemen geene stalen, maar bronzen vuurmondenen kan de geschutgieterij te 'sHage en de Nederlandsche veldartillerie ons helpen. He bronzen achterladers der veldartillerie worden ver kort en verdund tot een lichter en handelbaarder kanon. Ter speculatie wordt eindelijk nog medegedeeld, dat na de verandering de ladingen kleiner moeten worden; dat het een groot voordeel is, de in Nederland aanwezige munitie te kunnen benutten, en dat de kanonniers van de Indische brigade met vuurmonden en projectielen ver trouwd en dus spoedig geoefend zullen zijn. Ik geloof niet, dat de quaestie vlugger zoude kunnen worden opgelost, en de heer Borel kan niet onder de zwaartillende schrijvers of te veel „soesah" makende organisateurs van Indische brigades gerekend worden. He Indische artillerie is in dat opzicht langzamer geweest. Bij deze toch heeft de betere bewapening van onze artillerie een punt van nauwgezette overweging uitgemaakt. In 1872 was reeds de dringende noodzakelijkheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 164