161 binnenjagen aan het brons de voor achterlaad-veldkanon- nen vereischte eigenschappen van het staal te geven, en scheen men met deze bronzen vuurmonden tevreden te zijn; maar die bewerking is een gelieim, ten minste is het mij niet gebleken, dat men ook in Rusland en in Italiëin welke landen ook op dit gebied proeven wer den genomenzoo gelukkig geslaagd is. Daarenbovèn moet de praktijk nog leeren of het staalbrons werkelijk voldoet. Eene hoofdredendat men in verschillende rijken naar voor geschutmetaal geschikt brons zoekt, zal ook wel gelegen zijn in het feitdat Krupp te Essen tot heden alleen goed geschumettaal kan gietenen men niet gaar ne uitsluitend van deze Pruisische fabriek afhankelijk wil zijn. Hier hadden ook weder de proeven met het Italiaansche bronzen kanon getoonddat de schootsverheid na een zeker aantal schoten afneemt. Ha 400 schoten was de schoots verheid naar gelang van den afstandwaarop gevuurd werd50 200 M afgenomen. De vuurmonden werden daarenboven ongelijk uitgescho ten zoodat bij den eenen vuurmond het projectiel verder dan bij den anderen in de ziel kan gebracht worden, hetgeen natuurlijk tot verschil in de verbrandingsruimte voor de kardoes, en dus in aanvankelijke snelheid en schootsverheid aanleiding geeft. Hiervan is het gevolgdat men zich niet volgens de voorgeschrevene wijze kan inschietenen dit eigenlijk voor elk kanon van de batterij zou moeten geschiedenwaar mede het groote voordeel van het achterlaadgeschut het juiste schot, verloren gaat. Yoor Indië is het daarenboven geen bezwaar om van de fabriek te Essen afhankelijk te zijn. Bij eene transformatie van onze artillerie moet steeds op 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 166