163 Krupp de vervaardiging van dergelijke kanonnen van dat kaliber op te dragen. Deze vuurmonden moesten gemonteerd zijn op ijzeren of stalen affuiten, daar het onmogelijk werd geachthou ten affuiten samen te stellentegen de groote vuuruit- werking bestand; het gewicht van het geheele schietgestel (vuurmond, affuit, gevulde voorwagen) mocht een ma ximum van 1140 kilo niet overschrijden. De minimum eisch van snelheid werd op 400 M gesteld daar eene globale berekening had aangetoond, dat aan dien eisch voldaan kan wordenzonder een te levendig schietgestel te verkrijgen. Toen men voor de veldvuurmonden tot eene belissing was gekomenen ook niet vroegerkon men tot de keuze van een achterlaad-bergkanon overgaan, en in hetzelfde voorstel werd de bestelling verzocht van twee stalen achter- laad-bergkanonnen van 7™1, 5, volgens Zwitsersch model. Wel waren reeds andere goede bergkanonnen bekend, zooals dat van 7cm,85 kaliber en 102 kilo gewicht, dat door Krupp te Philadelphia geëxposeerd, bij een kaliber van Scm een gewicht had van 103 kilo, maar het behoeft geen betoogdat het wenscheljjk wasbij veld- en berg- artillerie vuurmonden van het zelfde kaliber te hebben. Daar uit de Revue d1 artillerie van Augustus 1877 bleek, dat in Zwitserland de bergkanonnen van 7cm, 5 uitstekend voldeden, viel dan ook de keuze op dezen vuurmond. Dit kanon van gietstaal weegt met het sluitstuk 105 kilo en schiet eene ringgranaat van 4.2 kilo met eene aan vankelijke snelheid van 273 M. De stalen affuit met raden weegt 145 kilo. Ik spreek hier niet. van het vroeger door Krupp aangeboden kanon van 6cm, waarvan de granaat slechts 2.3 kilo woog, zoodat natuurlijk de vuuruitwerking te gering was. Bij dit kanon waren daar enboven geene granaatkartetsen, de projectielen der toekomst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 168