11 fing dor eiken zonnestraal buitensluitende galerijen en eene juiste plaatsing van de gebouwen ten opzichte van de hemelstreken. Tot bestrijding van de andere oorzaak van het lucht- bederf, het koolzuurgehalte van de lucht binnen het gebouwmoet deze in eene gepaste niet hinderlijke gemeenschap staan met de buitenlucht. De opheffing der galerijen draagt ter bereiking van dit doel ruimschoots bijdoch ook dak en wanden zijn op eene behoorlijke luchtverversching ingericht. De uitgeademde en uitgewa semde gassen bevatten meer koolzuur dan de dampkrings lucht en zijn dientengevolge op zich zeiven zwaarder dan deze. De temperatuur van die gassen is echter liooger dan die van de luchtin het lokaal aanwezigen de eerstbedoelde gassen zullen alzoo omhoog stijgen; de diffusie is intusschen oorzaak, dat zij zich met de om ringende gassen vermengenterwijl het overigens moge lijk isdat de zwaardere luchtna afkoelingook door de aanraking met plafond en wanden veroorzaaktweder daalt en zich op den vloer van het vertrek verzamelt. Zoowel in het boven- als in het benedengedeelte der zalen moet dus voor de bedorven lucht gelegenheid zijn, naar buiten te tredenterwijl de frissche lucht in vol doende hoeveelheid de bedorvene moet vervangen. Yoor een en ander dienen de ontworpen nokventilatiënwier werkzaamheid nog vermeerderd is door de schuine rich ting der plafonds en de boven en beneden de glasramen aan te brengen boven- en voet-mezzanineswelke door pivoteerende jalousiën of luiken gesloten worden. De hoogte van den opgelichten nok en de grootte van de raam- en andere openingen worden in de verschillende land streken geregeld naar de eischen van het klimaat. De bin nen de chambrées aangebrachte beschotten worden zoodanig samengesteld en geplaatst, dat zij de ventilatie niet hinderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 16