167 Het zoo zeer toegenomen detaelieeren van officieren van het Nederlandsche leger bij het Indische heeft zeer zeker den hand nauwer toegehaald, hetgeen zeker weu- schelijk is, omdat het Indische officierskorps niet in isole ment zijne kracht wil zoeken. Maar voor eene Indische brigade bestaat hier noch nood zakelijkheid noch sympathieen wij betreuren hetdat de heer Bwaar hij zulk eene brigade meent te moeten aanbevelen, eene zoo overdreven voorstelling geeft van de uitputting en ongeoefendheid van het leger, waaraan nu de beëindiging van den Atjehschen oorlog is opgedragen. Hiermede zoude ik mijne beschouwingen kunnen ein digen, kwam het mij niet wenschelijk voorvolledigheids halve nog op eene moeilijkheid te wijzen bij de uitrusting van bergbatterijen. Deze moeten zich natuurlijk kunnen bewegen in berg- en op vlak terrein. Het vlak terrein in Indië bestaat voor een groot deel uit sawah's, door meer of min hooge galangan's in regelmatige vakken verdeeld. Gedurende een groot deel van het jaar staan die sawah's onder water; is dit niet het geval, dan zijn zij modderig of bestaan uit harde aardklompen. De weg door de bergstreken voert veelal langs smalle paden, door ravijnen of zwaar geboomte begrensd, waar het trekken van de artillerie hoogst moeilijk is, en men verplicht wordt, het schietgestel uit elkander te nemen, en vuurmond en affuit door lastdieren te doen dragen. Het dragen van zware lasten is voor de kleine In dische paarden niet vol te houden, zoodat reeds jaren ge leden beproefd werd, dit door andere lastdieren te laten doen. Olifanten, kameelen en buffels eigenden zich daar toe niet, zoodat uit Amerika een aantal muildieren ont boden werd. De proef met de Amerikaansche muildieren mislukte

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 172