171 groote voordeelen der eigenschappen van den brancard vol gens het systeem van kolonel Beckingzonder die van de Parijssche hangmat te verliezen. Becking''s hangmat-brancardhoe onverbeterlijk in vele opzichtenkan echter niet op zich zelf staan en derhalve niet als veldbed gebruikt worden. De Parijssche veldbed-hangmat kan daarentegen niet voor brancard dienen. Door nu de pooten niet aan de uiteindenmaar ongeveer 30 cM. daarvan verwijderdaan te brengenkan de zoo genoemde boven- (of horizontale) bamboe tot pikolan dienen, terwijl de pooten alsdan met behulp van een paar riempjes in het midden der pikolan worden gegespt. Het voorwerp, waarvan hier sprake, is ingericht als volgt. Aan een vleezigen bamboe-akar of bamboe-tali van 3,25 M. lengte worden op 30 c.M. van de uiteinden er van on wrikbaar bevestigd twee cylindrische djatihouten klossen, aan beide einden behoorlijk van ijzeren bandjes, tegen het open splijten, voorzien.In deze klossen zijn in eene schuine rich ting door en door geboord twee gatenwaarin worden ge stoken de daartoe van ijzeren pennen voorziene bamboezen poo ten van 1,25 M. lengte. In dezen toestand verkrijgt men een stevig staand geraamtewaaraan op de aangegeven wijze de hangmat wordt opgehangen. Over de pikol- of bo ven (horizontale) bamboe kan, hetzij eene kadjang-mat, eene klamboe of wel eene soldatensprei geplaatst wordenzoodat het geheel dus als hangmat-veldbed dienstig is. Worden echter de pooten in de riempjes gegespt, dan kan het geheele voorwerp aan de uiteinden der bovenbamboe wor den gepikeldzoodat men dus eene brancard-hangmat ver krijgt. Een vijf en twintigtal dezer voorwerpen zijn op last van Zijne Excellentie den kommandant van het leger bereids ter beproeving naar het oorlogsterrein in Atjeh gezonden. Het gewicht er van bedraagt per stuk niet meer dan 10 K. G. 't Is dus te verwachtendat zij door hunne vele goede eigen schappen als eenvoudigheid groote sterktelichtheidweinige kostbaarheid en Inlandsch materieelzullen voldoen en aan den

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 176