173 oorlogs zijnde korpsen weder naar hunne vredesgarnizoenen zullen zijn teruggekeerd, alwaar de slecht oppassende soldaat de dronkaard en de goedverkoopermeer in den kijker loo- pen? Dit zal door de ondervinding moeten blijken, en clan behoort, in het bevestigende geval, het logies te Ngaivi na tuurlijk eene uitbreiding te ondergaan. Eene directe bezuiniging zou deze maatregel niet na zich sleepenmaar wanneer 1Ngawi voldoende logies voor het strafbataillon aanbiedt, zou ten aanzien van het daardoor vrij komende logies te Klaten voor eenig ander korpsgedeelte kunnen worden beschikt; in de 2e militaire afdeeling op Java zal hoogstwaarschijnlijk gebrek aan logies komenwanneei alle daar behoorende troepen van het oorlogsterrein zullen zijn teruggekeerd. Klaten is tusschen Soerakarta en Djokja karta gelegen, een voornaam militair punt, dat m. i. altijd bezet behoort te blijven; met welk korpsgedeelte, zal latei- moeten blijken. En wanneer het geheele strafbataillon te Ngaivi is, zou ook kunnen worden uitgemaakt of de strafkompagniën al dan niethetgeen men noemt, gemengde kompagniën zouden kunnen zijn, zoo als reeds vroeger, ook voor de korpsen van het leger, is voorgesteld. Eene andere vraag is het echter of zulk een straflcorps wel noodig is; of het niet zou kunnen worden opgeheven? Het nut der strafdetaehementen is altijd zeer gering geweest_ Zoowel vóór als na de afschaffing der rietslagen bij de korpsen. De strengere tuchtwaaraan de bij de strafdetaehementen geplaatste militairen worden onderworpenheeft bij henin den regel, geene verbetering ten gevolge; alleen de vrees voor rietslagen en de onmogelijkheid om zich aan sterken drank te buiten te gaanhouden hen daar tijdelijk in bedwang. Voor het leger zijn zij verlorenwant nauwelijks toch is die vrees verdwenen en de gelegenheid om sterken drank te be komen weder gemakkelijk, of cle vroeger bij de strafdeta ehementen geplaatste militairen vervallen bij de korpsen in hunne vorige liederlijke levenswijze en komen spoedig weder in de 2P klasse van militaire disciplineom veelal met

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 178