182 of drie maal vier en twintig uren nadat hij zijne straf in haar geheel heeft ondergaan, worden geene klachten meer aangenomen. II. Wanneer het onderzoek van den krijgsraad wordt verzocht, mag dit door den kommandeerenden officier niet worden geweigerd. Van het oogenblik af, dat het verzoek is gedaan, houdt de klager, naarmate hij officier is of tot de mindere militairen behoort, kamerarrest met accès of •kwartierarrest. Klagersdie in een strafcursüs zijn geplaatst worden in de politiekamer opgesloten. Wanneer het arrest wordt gevioleerdverandert de kommandeerende officier dit in kamerarrest zonder accès voor de officieren, en in poli tiekamer voor de minderen. Overigens blijft het arrest ge handhaafd tot dat de krijgsraad in de zaak heeft beslist, teil ware de klager door den krijgsraad in het ongelijk is gesteldm welk geval het arrest blijft voortduren tot aan de eindbeslissing van het H. M. O. - Indien de klacht is in gesteld bij den chef, kan zij niet worden ingetrokken. Wan neer onderzoek door den krijgsraad is verzocht, wordt de intrekking toegelaten, zoolang niet officieren-commissarissen zijn benoemd. III. De krijgsraad en de chef zijn verplicht om, bij ge- grondbevmdmg der klachten, het arrest op te heffen en de straf of de strafreden te wijzigen of haar van het straf register te doen schrappen. Wanneer de gedane klacht der mate ongegrond en lichtvaardig is, dat zij aan verregaande oneerbiedigheid moet worden toegeschreven, straffen zij den klager deswege ingevolge de wet. IV. De kommandeerende officier benoemt, wanneer onder zoek door den krijgsraad wordt verlangd, twee officieren in commissie. Bij gemis van een voldoend aantal officieren, kunnen ook onderofficieren daartoe worden aangewezen. Deze commissie hoort den klagerden strafoplegger en zoo noodig de getuigenleest alle verhooren aan den klager voorhoudt van zijne aanmerkingen aanteekening op het stukwaarop zij vallen; en wint, zoo noodig, andere inlichtingen in. De kommandeerende officier zendt de stukken vervolgens aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 187