183 den auditeur-militair in hot kommandement. Na voorlezing der stukken en van het schriftelijk advies van den auditeur militair en desgevorderd ook na den klager te hebben ge hoord beschikt de krijgsraad op de klacht bij dispositie. Deze wordt zoo spoedig mogelijk aan het H. M. G. ter goedkeuring aangeboden. V. "Wanneer aan het H. M. G. blijktdat niet behoorlijk is geprocedeerd, handelt het Collegie ingevolge artikel 53 zijner provisioneele instructie. Indien het Hof oordeeltdat het twijfelachtig is of de dispositie van den krijgsraad overeen komstig de wet is, stelt het de stukkon in handen van den Advocaat-Fiscaal, om daarop te dienen van consideratiën en advies, en beschikt vervolgens op de ingestelde klacht, zoo als het zal vermeenen te behooren. Indien het Hof van oor deel is, dat de dispositie van den krijgsraad wel en terecht is genomen, zendt het die met zijne approbatie aan den krijgsraad terug. YI. Ingeval de klager een hoofdofficier is, treedt het H. M. G. in plaats van den krijgsraad op. Tot het nemen dei- bij IV bedoelde informatiën benoemt het Hof alsdan een of twee commissarissen uit zijn midden. VII. De plaatsing van militairen in de tweede klasse van militaire discipline is eene strafwaartegen eene klacht kan worden ingebracht. De plaatsing bij het strafdetachement is geene straf, maar een administratieve maatregel, waarvan op de volgende wij ze in het strafregister aanteekening wordt gehouden. Denovergegaan bij het strafdetachement te Daar de rechtspleging bij de landmacht niet voorschrijft hoedanig moet worden gehandeld wanneer een militair krank zinnig wordt na het plegen van eene daadwaarvan de mi litaire rechter behoort kennis te nemen, ol na ingevolge art. 16 vergunning te hebben erlangd, zich als reclamant te stellen voor den krijgsraad, zoo wordt tot wegneming van mogelijken twijfel ter zake, medegedeeld, dat in zoodanige o-evallen het beginsel, aangenomen bij art. 396 van het Re-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 188