BOEKBESCHOUWING. De agressieve politiek in Atjeh. (Overdruk uit de October- en November afleveringen van het Tijdschrift voor Neder- landsch Indië.) Zalt-Bommel. Joh. Noman en zoon. 1878. Het doelwaarmede de schrijver de pen heeft opgevatom bovenstaand artikel in de Oetober-aflevering van het Tijd schrift v. Ned.-Indië te schrijven, en, tengevolge der onder werping van Habib Abdoel Rachman en Toekoe Moeda Baït in de November-aflevering te vervolgen, is geweest, zooals hij zegt: om de oogen van Opperbestuur en Regeering te doen openen omtrent het verkeerde der tegenwoordig gevolgde politiek m Atjeh en eene verbetering voor de toekomst te doen in het leven roepen. Hij wenscht namelijk: terugkeer tot de hoofdbeginselen der regeling van 2 Febr. 1874, omdat do daarbij voorgeschreven afwachtende houding, door eene hoogere en ver ziende staatkunde en gezonde militaire tac tiek wordt geboden. - Om dit duidelijk te maken, stonden naar onze meening den S. twee wegen open, namelijkde rege ling van 2 Febr. 1874 te verdedigen, of de afwijking ervan aan te vallen. De eerste weg is zeer moeilijk, ja misschien onmogelijk te volgen, omdat van wat gebeurd zou zijn, niets met zeker heid is te zeggen; het aanvallen der tegenwoordige han delingen schijnt eenvoudiger, omdat de middelen daartoe uit de plaats gehad hebbende feiten kunnen verkregen worden. Dit laatste heeft de S. gedaan. Is het mogelijk, dat zijn pleidooi werkelijk den door hem verlangden ommekeer bij de aanhangers

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 191