189 verdedigingskracht van den Kraton met onmiddelijke omge ving en het terrein van daar tot aan het strandterwijl ook naar onze meening, het beweren als zouden de Atjehers li- niën hebben opgericht, alleen tot afbakening van eene neu trale terreinstrook tusschen de partijenwordt tegengesproken door de aanhoudende aanvallen op en overvallingen van onze pos ten. Ook wat de S. op bl. 63 aanhaaltbetreffende de belijders van den Islam is niet juist, en in strijd met de voorschriften in den Koran. Tegenover de aanhalingen uit brieven van particulieren (bl. 69 en 70) zouden wij denkbeelden van anderen kunnen stellenwelke misschien evenveel waarde hebben en ook van leeken afkomstig zijn, waartegen de S. op bl. 65 zoo, en met grond, opkomt. I-Iet bovenstaande is slechts een klein gedeelte der vele punten, welke de zwakheid van het geheele betoog kunnen bewijzen. Wel zijn wij het in eenige andere opzichten eens met den S. zoo als: (afgeleid uit de publiek gemaakte journalen van de be velhebbers) het weinig strategisch verband der handelingen in 75, 76 en 77 de zonderlinge inrichting en voortdurende veranderin gen van de onsamenhangende postenketen; en het daarstellen van zoovele nadeelige wrijvingspuntendoor het bezetten van een groot aantal kustplaatsjes. Maar het gaat niet aandeze fouten in verband te brengen met eene agressieve politiek in Atjeh. Juist het tegenovergestelde is waar; want zij bewijzen, dat in Atjeh geene agressieve politiek is gevolgd. De bevel hebbers wilden steeds hunne stellingen consolideerenom een verblijf in Atjeh voor de troepen mogelijk te maken; zij ver meenden (ten rechte of ten onrechte, doet hier niets ter zake) dit het best te doen door een kring van posten op te richten om den Kraton, en toen die onvoldoende bleek te zijn, be grepen zij meer voorwaarts te moeten gaan. Maar hunne han delingen waren geen gevolg van eene aangenomen politiek; zij vielen den vijand niet aan om agressief te zjn, maar ge loofden nu en dan aanvallend te moeten optreden en de genomen punten tijdelijk te moeten bezetten, tot zelfbehoud. De onjuiste uitdrukking agressieve politiek in Atjeh komt ons voor gekozen te zijn, om met te meer succes het wijzigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 194