14 niën en dus zeker voldoende zullen zijn voor de kom- pagniën van andere landaarden. Bij deze laatsten is dan nog wat meer ruimte per man beschikbaar, hetgeen met het oog op den grooteren nasleep van vrouwen en kinde ren onder wie vaak van twijfelachtige reinheid ook noodig is. De minimum-ruimte van het nachtverblijf per man be draagt 5 M2 en circa 25 M3deze afmetingen zijn, in verband met de reeds vermelde zorgen voor goede luchtverversching en met den bouw van afzonderlijke dagverblijvenuit een gezondheidsoogpunt zeker als ruim voldoende te beschouwen. De wijze waarop de chambrées zijn geplaatst even als bij het tijpe-Maarschalk in de breedte van het ge- bouw levert, behalve de reeds vermelde voordeelen, nog dit voordeel op, dat zij een huiselijk logies verschaf fen. De passage door de middengangen heeft niet plaats langs de kribben der manschappen, f) Door de aange brachte beschotten zijn de chambrées feitelijkzonder dat het toezicht daaronder lijdt, in twaalf of zestien afzonder lijke kamers verdeeld, zoodat dus voor 12 of 8 man een af zonderlijk vertrek aangewezen is, waardoor niet geloo- pen wordt en waarin de soldaten het zich dus gezellig kunnen maken, iets dat aan de oude kazernen met één doorgang over de geheele lengte der zalen, ontbreekt. Wat de overige lokalen der kazerne betreft, de ser geant-majoors-, fouriers- en rustkamer benevens het kompagniesbureau, deze zijn steeds geplaatst aan het einde van het dagverblijf, dus eenigszins verwijderd van het De sterkste kompagniën bij de veldbataillons zijn de Europeesclie deze tellen, behalve sergt.-maj. en fourier, 6 sergeanten en 142 kor poraals en manschappen. j) De Inlandsche militairen liggen op houten slaapthfels, de Euro peesclie in ijzeren Ijedkoetsen. Deze toelichting voor den lezer, die nim mer in het Indische leger heeft gediend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 19