199 noemen der beugelschroeven en van den beugel in overeen stemming zou zijn. Ook leidt bet tot verteerde begiippen om in 't behandelde geval het afnemen van den beu- o-el van eene „veranderde orde" te Spreken. W anneer ware gezegd, dat bij de gelegenheden, dat dit moet plaats hebben vergelijk de noot bij 2 en 45 na het uitnemen der kruisschroef, door het losdraaien der beugel- schroeven. de beugel wordt afgenomen, daarna de trekker plaat wordt verwijderd en overigens geene verandering in de volgorde bij het uiteennemen van het geweer wordt gebracht, zou worden voorkomen, dat bijv. de Inlandse he militairen door het opnoemen van eenige meerdere woor den de zaak zelve verwarren. Het uiteennemen van het geweer bij „delapan potong" en bij „sablas potong", dat men bij theoriën Inlanders klakkeloos hoort opdreunen, geeft maar al te dikwijls aanleiding om te gelooven, dat die begripsverwarring bij den Inlander heerscht. Alvorens in 6 de wijze van afnemen van den grendel te behandelen, had, regel matigheidshalve, en om meer bepaald de aandacht hierop te vestigen, moeten zijn aan gegeven, dat vóór het uitnemen van den ontlaadstok, de bovenhand uit de veer moet worden gelicht. Dif is nu opgenomen in 12, doch daar minder op zijne plaats. Het woord knop in 6 is waarschijnlijk nog een over blijfsel van 19 van het „Beknopt voorschrift. De aanhef van 7 is onbegrijpelijk, minstens zon derling. In verband met 8 zijn de woorden „en ineen zetten" hier misplaatst, en verder is het niet juist, dat de grendel wordt uiteengenomen „op het geweer met over geslagen haan, de kop geheel naar de rechterzijde ge draaid"; immers op vijf van de negen aangegeven han delingen kan dit geene betrekking hebben? Daar het gebruik van den drijver alléén aanleiding geeft tot beschadiging van lade en loopen er vele manschappen o 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 204