15 soldatenlogies, en toch in liet centrum en in de onmid- delijke nabijheid daarvan. Waar de distributie zulks wen- schelijk maakte, is gerekend op eene leeskamer voor de Europeesche kompagniën. Zoodanig vertrek is wel niet strikt noodig, maar toch wensehelijk; het kan overigens bij overcompleet van het korps tijdelijk voor onderofficiers kamer of wel yoor vertrek voor gehuwde Europeesche mi litairen dienen. Aan de onderofficierskamers zijn 3 M. breedc voorgalerijen aangebracht om den bewoners, die van de dagverblijven der minderen geen gebruik kunnen ma ken de noodige ruimte te geven ten einde in hun huise lijk leven geheel buiten het soldatenlogies te kunnen blij ven; een eisch welks verwaaid oozing in oude kazernen vaak zeer wordt betreurd. Eindelijk wordt er noch de aandacht op gevestigddat de gemeenschap tusschen alle vertrekken van deze ka zernen zeer gemakkelijk en eenvoudig mag heetenterwijl de gebouwen zeiven een net voorkomen verkrijgen door de toepassing van gevelmuren en door den hoofdingang een weinig uit te bouwen en van eene eenvoudige ar chitectonische versiering te voorzien. W elk van de verschillende tijpes in elk bijzonder geval de voorkeur zal verdienenhangt vooral af van de bouw materialenwaarover men plaatselijk te beschikken heeft. Daar waar de prijzen van goed timmerhout of van het werkloon of van beiden hoog zijn, zal het gebruik van ijzer aanbeveling verdienen, en in dit geval verdient het breedste kazernetijpewegens de mindere kosten, de voorkeur; soms zullen de voorhanden of beschikbare hout voorraden moeten beslissen. Eene beschouwing omtrent dit punt ligt buiten ons bestek. Alleen zij nog opgemerkt, dat uit de gemaakte berekeningen gebleken is, dat de kosten van aanbouw voor de tijpes I en II, bij het ge bruik van dezelfde materialenniet noemenswaard ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 20