16 schillen, en zij dus bij de keuze van liet toetepassen tijpe geen overwegend gewicht in de schaal leggenter wijl tijpe III 1500 duurder is, doch bij sterke kompag- niën, zooals die van de depotbataillons der Infanterie, de voorkeur verdient. b. Inrichting der kampementen. (Zie plaat II.) In de meeste oude troepenkampementen (zooals het infanterie-kampement te Weltevreden) zijn de gebouwen achter elkanderin colonnegeplaatst. Die kampemen ten hebben daardoor een hoogst ongezellig aanzien. De nieuwe kazernetijpes eigenen zichdoor het uitsprin gende dagverblijf, niet tot zoodanige plaatsing; voor deze is het carré (de rechthoek) de aangewezen vorm. De vier kompagnieskazernes worden hierbij op 50 of 60 M. afstands twee aan twee tegenover elkander geplaatst; in of iets vooruitgeschoven ten opzichte van hare rooilijn, en tusschen de kazernen in de overige hoofdgebouwen bevattende de wacht- en arrestantenkamers, het logies voor den kleinen staf, de magazijnen, keukens, gymnastiek zaal, werkloods en dergelijken; in het midden ofwel aan de korte zijden van het carré de accessoire gebouwen badplaatsen, privatenvrouwenloodsen. Deze carrévorm, waardoor huiselijkheid, netheid en geriefelijkheid worden bevorderd, is tevens de voordeelig- st.e voor den aanleg van pleinen, wegen en afwateringen. De binnenpleinen zijn niet alleen nuttig voor eene goede luehtstrooming, maar kunnen ook dienen voor kleine oe feningen der troepen. Eene centrale ligging van alle accessoireswelke bij den troep in voortdurend gebruik zijn, zooals bad- en

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 21