17 moeilijk toe te passen zijnzonder het nette aanzien en de gezellig-lieid van het kampement te zeer te schaden; men doet in dit geval beterdie gebouwen te verdeelen en de beide korte zijden van liet binnenplein voor hunne plaatsing te bestemmen, zooals op plaat II is aangegeven. Bij die veldbataillonswelke twee Europeesche kompagniën tellen, heeft zulk eene plaatsing nog het voordeeldat de verschillende landaarden en hun nasleep geheel afgescheiden van elkander kunnen blijven. De politiewacht en de lokalen voor den kleinen staf belmoren eigenaardig aan den ingang van het kampement geplaatst te worden; de keukens moeten zoo mogelijk buiten, doch in de onmiddelijke nabijheid van het troe- penlogies staan. Yooral op de goede verwijdering van keukenvuil dient gelet te worden. De noodzakelijkheid van de aanwezigheid der opge noemde tot een troepenkampement behoorende gebouwen zal wel niet behoeven te worden aangetoond. Een ieder, die met de huishouding van de Indische troepen ook slechts eenigszins bekend is, zal moeten erkennen, dat noch van de hoofd-noch van de accessoire gebouwen een enkel kan gemist worden. Alleen ten aanzien van de werkloods mag een woord van toelichting niet overbodig heetenomdat op zulk een lokaal voorheen niet gerekend werd. Het oogmerkdat men met het ontwerpen van eene werkloods heeft gehad is tweeledig. In de eerste plaats moet ze dienen ten gerieve van de manschappen, die in hun vrijen tijd eenig handwerk wenschen uit te oefenen, iets wat zooveel mogelijk moet worden aangemoedigd, omdat het hen van lediggang en de daaruit voortvloeien de ondeugden afhoudt, en aan sommigen gelegenheid geeft, een vroeger uitgeoefend ambacht te onderhouden of zich op liet een of ander toe te leggen. In de tweede plaats is de werkloods bestemd voor die werkzaamheden, 2 O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 22